Ludasi Baromfiipari Start Szociális Szövetkezet

A szociális szövetkezet vezetősége és elérhetősége: 

  • Baranyi Dániel, egyedüli aláírási joggal rendelkező vezető tisztségviselő
  • Kiss György Andrásné, közös aláírási joggal rendelkező vezető tisztségviselő
  • Adonyi Nikolett, közös aláírási joggal rendelkező vezető tisztségviselő

Felügyelő bizottság tagjai: 

  • Szabó Miklósné, felügyelőbizottság elnöke
  • Molnár Sándor, felügyelőbizottság tagja 
  • Bóka György, felügyelőbizottság tagja

Elérhetőség:

  • Tel: +36(30)5679-725
  • e-mail: szovetkezet@ludas.hu 

Történetünk:

2014-ben Ludason kezdődött meg azoknak a munkahelyteremtési-, gazdaság-, és vidék(település)fejlesztési terveknek a megvalósítása, melyek kapcsán az egyik legfontosabb cél volt a segélyezés visszaszorítása, a segélyezettek közfoglalkoztatási programokba történő bevonása. Ezzel az addig 5 fős közfoglalkoztatási program 36 főre került felduzzasztásra, akiknek folyamatos taníttatásuk mellett lehetőségként adták meg, hogy, mint alapító tag legyenek jelen a szociális szövetkezet életében.

2015. májusában 17 tag közreműködésével végleg megalakult a Ludasi Mezőgazdasági- és Szociális Szövetkezet, mely 2015. és 2017. novembere között ún. „alvó-szövetkezet”-ként, gazdasági tevékenységet nem végzett.

Ludas Községi Önkormányzat 3db 10.000- Ft részjegy megvásárlásával járult a szövetkezet alapításához, ezzel 3/29-ed tulajdonjoggal rendelkezik a 21 fős taglétszámú szövetkezetben. 

A szövetkezetbe belépett szakemberek ebben az időben szakmai segítségnyújtással, szakmai koordinációval segítették az önkormányzati gazdálkodás sikerességét, a szociális földprogramokban megszerzett állatállomány, ültetvények kialakítását, fenntartását, és fejleszthetőségét. 2019. évig bezárólag 0-ról 31-ha-ra növekedett a mezőgazdasági tevékenységekbe bevont terület (gazos, műveletlen területek termelésbe történő bevonásával) 2 ha területi gyümölcsültetvény került kialakításra, amelyből 1 ha NÖDIK gyümölcsész programban megszerzett őshonos kárpát-medencei fafajtáknak ad otthont, ezenkívül pedig 0,5 ha konyhakerti területté lett kialakítva.

2017. évben pályázatot nyújtottak be, amelyben vállalták egy kisméretű baromfivágóhíd létrehozását, emellett települési önkormányzatok részére történő zöldterület-karbantartási feladatok ellátását. A szociális szövetkezet 2018. április 17-én már 8 fő munkavállalót foglalkoztatott, amelyekből egytől egyig a közfoglalkoztatásból került ki.

2018. évben a szociális szövetkezet közreműködésével beadásra került Ludas Községi Önkormányzat első egyedi Startmunka-mintaprogramja, ahol több mint 2000 tanyasi baromfitenyésztés és tartását kezdhette meg a település.

A szociális szövetkezet vonatkozásában termelő infrastruktúrát szeretnének létrehozni, amely későbbiekben magas hozzáadott értéknek köszönhetően a pályázat forrás kimerülését követően is biztosítani tudja nemcsak a fennálló munkavállalók továbbfoglalkoztatását, hanem akár a munkavállalói kör bővülését is.

A szövetkezeti baromfivágóhíd építése a tervezési és engedélyeztetési folyamatok végett – csúszik, azonban a vágóhíd épületének megépítése a továbbiakban sincs veszélyben.

 

Társadalmi munkáink:

 

A ludasi szociális szövetkezet egy jellemzően hátrányos helyzetű tagok közreműködésével, gyakorlatilag „érdemi” alapító tőke nélkül meginduló szervezet, amely működését az OFA – Fókusz pályázattal tudta megkezdeni. A szociális szövetkezet vezetősége a 2018. évben keretszerződést kötött Ludas Községi Önkormányzattal zöldterület-kezelési és községi karbantartási feladatok ellátására, amelynek keretében első évben bruttó 250,- Ft / Fő / óra, második évben bruttó (2019-ben) bruttó 560,- Ft/ fő/óra  került foglalkoztatásra. A 2018. évben 1.800.000,- Ft, 2019. évben közel 6.000.000,- Ft kifizetést jelentett Ludas Községi Önkormányzat részéről.

A ludasi szövetkezet 2018. évben az önkormányzattól 1.500.000,- Ft értékben vásárolt (4db) ingatlant a Rákóczi Ferenc úton, ahol a későbbi üzem kerül kialakításra. 

A ludasi szövetkezet közreműködésével 2018. évben Ludas jogosulttá vált a Belügyminiszter egyedüli elbírálása alá eső „Egyedi közfoglalkoztatási mintaprogramra”.

Az egyedi mintaprogramokról érdemes tudni, hogy egy szakmailag és pénzügyileg megalapozott projekt megvalósítására nyújt támogatást azok megvalósítására a Belügyminisztérium, amelyek megvalósítására jellemzően 4-5 éves időtávot határoznak meg. Ezt a gyakorlatban 4-5 egyedi közfoglalkoztatási mintaprogramban finanszírozza a Belügyminisztérium fokozatosan csökkenő támogatási intenzitás (%) mellett. 

A szociális szövetkezet folyamatos szakmai és gyakorlati segítséggel járult hozzá Ludas Községi Önkormányzat mintaprogramjaihoz elősegítve ezzel azt a távlati célt, hogy a települési önkormányzat egy saját tulajdonú baromfitelepet hozhasson létre, amely később integrátori szerződés keretében biztosítja a baromfivágóhíd számára szükséges baromfi egy részét. 

Az integrátori szerződés jelentése: a megbízó szervezet, jelen esetben a baromfivágóhíd biztosítja a naposcsibét, a takarmányt, illetőlegesen elszállítja a vágásérett baromfit, amelyet megvásárol az önkormányzattól. A naposcsibe, a takarmány árát levonja a végső értékesítési árból, amelyből így az önkormányzati telep nyeresége származik. 

A későbbi baromfinevelést az önkormányzati testület döntésétől függően vagy 100% önkormányzati tulajdonú Nonprofit Kft. keretében vagy közvetlenül az önkormányzat által működtett közfoglalkoztatási programban valósíthatja meg az önkormányzat. 

„Szárnyaló gazdaság” Nemzeti Húsgalamb Program: 2020. évben a szociális szövetkezet bruttó 12.763.500 forintos áron, mint kivitelező hozta létre az önkormányzat közel 400m2-es galambtelepét, amely ár az alábbiakat tartalmazta: 600m2 földmunka, galambtelep közművesítése, 400m2-es 30cm-es vasalt térbeton, 5 db 52,5m2 és 99,5 légköbméteres különálló, 20cm szigetelésű épület és tartástechnológiához szükséges galambdúcok, belső elválasztók kialakítása. A szerződésben szereplő teljesítést profi kivitelezőket megszégyenító módon 4 hónapon belül megvalósította a szociális szövetkezet.

A szociális szövetkezet ezzel együtt az önkormányzati rendezvények és programok során részt vesz a szervezésben és a gyakorlati lebonyolításban is. Fontos kijelenteni, hogy a szociális szövetkezet piaci és önköltségi ár alatt teljesített feladatot Ludas Községi Önkormányzat részére, így ezen közvetett támogatásával nagymértékben hozzájárult ahhoz, hogy Ludas Községi Önkormányzat megvalósíthassa megelőlegezendő pályázatait. 

 

OFA pályázat(szociális szövetkezet OFA pályázata baromfivágóhíd kiépítésére)

 

2017. évben pályázatot nyújtottak be, amelyben vállalták egy kisméretű baromfivágóhíd létrehozását, emellett települési önkormányzatok részére történő zöldterület-karbantartási feladatok ellátását. A szociális szövetkezet 2018. április 17-én már 8 fő munkavállalót foglalkoztatott, amelyekből egytől egyig a közfoglalkoztatásból került ki.

A szociális szövetkezet pályázata keretében egy kisméretű galamb- és baromfivágóhídat épít ki, továbbá 3 évig vállalta 8 fő hátrányos helyzetű munkavállaló foglalkoztatását. A pályázati támogatás keretében 18 hónapig terjedő foglalkoztatási támogatást kapott a szociális szövetkezet, amely mellett jelentős infrastrukturális beruházást kívánt vállalkozói bevonással megvalósítani. 

A pályázat összköltségvetése: 59.946.180,- Ft, amelyből 30.000.000,- Ft bérjellegű költség, továbbá csaknem 30 millió forint dologi és beruházási költség a hatályos költségvetés szerint. A szociális szövetkezet az OFA – Fókusz pályázatból 14.000.000,- Ft -os (25%-os) előlegben részesült. Amelyet 2017. decemberében megkapott. 

Az előleg lehetőséget biztosított a főállású foglalkoztatás megkezdéséhez, továbbá a Kernács József E.V.- vel kötött szerződés előlegének kifizetésére.

A nyertes ajánlattevő által vállalt feladat a baromfivágóhídi statikus eszközök, illetve az épületkivitelezés volt, amelyet a megcsúszott engedélyeztetési és tervezési eljárás miatt a felek együttes elhatározással a baromfivágóhídi rozsdamentes statikus eszközök legyártására, továbbá az épület állapotmegőrző vasszerkezetes megerősítésére módosítottak. Kernács József E.V. részére bruttó 9.450.000,- Ft került kifizetésre.  

A szociális szövetkezet személyi jellegű költségei évente 15-19 millió forint között alakultak a túlórák függvényében, ebből adódóan a pályázati támogatás (30 millió forint), a 2017. november 1-től induló projekt esetében 21 hónapos utófinanszírozott támogatást tesz lehetővé az adókezdezmények igénybevétele mellett.  A foglalkoztatási támogatás 2019. évig biztosította utófinanszírozott formában a munkavállalók bérét, minden további működés alapja a megtakarított és felhalmozott pénztőke. 

A szociáils szövetkezet 2020. október hónapban megkapta a hatályos építési engedélyt, így végre elindulhatott az épületkivitelezés folyamata, amelyet, mint legkedvezőbb árajánlatott adó vállalkozó a ludasi székhelyű NÉMET BAU Projekt Kft. valósít meg nettó 19.200.000,- Ft összértékben. A fejlesztés során egy barna és egy zöldmezős beruházás jön létre, amely egy hasznos területében egy közel 250m2-es vágóhídi épület. 

 

Szövetkezeti tagság:

 

A szövetkezet a tagok vagyoni hozzájárulásából álló tőkével alapított, a nyitott tagság és a
változó tőke elvei szerint működő, jogi személyiséggel rendelkező szervezet, melynek célja
tagjai gazdasági, valamint más társadalmi szükségletei kielégítésének elősegítése.
Szociális szövetkezetnek a fentieken túlmenően célja, a hátrányos helyzetben lévő tagjai
számára munkafeltételek teremtése, valamint szociális helyzetük javításának egyéb módon
történő elősegítése.

A szociális szövetkezet 2016. évi alapításakori létszám 29 fő volt.

A pályázat megnyerését követően a vezetőség célkitűzése volt, hogy a későbbi – még nem tag – munkavállalók is taggá váljanak, ezáltal a szervezet 32 fős taglétszámú lett 2018. évre.

2019. évben a döntéshozatal és a működés egyszerűsítése érdekében a tagság racionalizálására került sor, ahol a tagi közreműködést nem teljesítő tagok törvényi kötelezettségüknek eleget téve léptek ki a szövetkezetből, így a szövetkezet taglétszáma 19 főre csökkent. 

A szövetkezetekről szóló 2006. évi X. törvény II. fejezetének 3. szociális szövetkezetről szóló pont 15§ (1-3.pontja) rendelkezik a kötelezően nyújtandó, ellentételezés nélküli személyes közreműködésről, amely minden tag esetében érvényes. A 2019. évi VIII/2019. számú határozat alapján:

„A szociális szövetkezet a továbbiakban a személyes közreműködésének volumenének és minőségének összemérhetősége érdekében minden teljesítést órában kíván elszámolni, amely kapcsán a szövetkezet 40 munkaórát határoz meg.  Amennyiben egy tag nem tesz eleget személyi közreműködésési kötelezettségének, úgy a szociális szövetkezet azonnali hatállyal, gazdasági hátrányt okozó tagi mulasztás jogcímén felbontja tagsági jogviszonyát.”

A jelenleg irányadó alapszabály szerint 1db részjegy értéke 10.000,- Ft. Egy tagnak a teljes részjegyérték maximum 15%-a képezheti tulajdonát, ez jelenleg 3 db részjegy. 

A szociális szövetkezet tagja bárki lehet,

  • aki a vezetőség részére jelzi szándékát,
  • továbbá a kötelező személyes közreműködés módját,
  • és a tagfelvételt a szövetkezet vezetősége támogatja,
  • továbbá a közgyűlés a tagsági kérelmét elfogadja,
  • ezen felül határidőn belül befizeti a részjegy értékét a szövetkezet pénztárába

A szociális szövetkezet jelenlegi tagsági viszonya: 

A szociális szövetkezet jelenlegi taglétszáma 21 db, akik közül 

Megnevezés Tulajdoni hányad Befolyás és szavazati jog mértéke
Jogi személyiségű tag (Ludas Községi Önkormányzat) 3/29 1
Magánszemély 3/29 1
Magánszemély 2/29 1
Magánszemély 2/29 1
Magánszemély 2/29 1
Magánszemély 2/29 1
Magánszemély 2/29 1
Magánszemély 2/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
Magánszemély 1/29 1
     
Magánszemély (együttes tulajdonlás) 0,5/29 1
Magánszemély (együttes tulajdonlás) 0,5/29 1

A szociális szövetkezet gazdasági beszámolói https://e-beszamolo.im.gov.hu/oldal/kezdolap oldalon elérhetőek

Tájékoztató OFA0239 Foglalkoztatási támogatás szakmai zárásáról

A 2022. évi december hónap 15-i napján megtartott közmeghallgatáson felolvasott tájékoztató pályázattal kapcsolatos szakmai zárásról

AKADÁLYMENTES VERZIÓ

Naptár

2024. május
h K s c p s v
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Elektronikus ügyintézés

elektronikus ügyintézés

Magyar Falu Program (MFP)

Koronavírus tájékoztató-portál

Facebook

Facebook Pagelike Widget

Elektronikus ügyintézés

elektronikus ügyintézés

Koronavírus tájékoztató-portál

Magyar Falu Program (MFP)

Facebook

Facebook Pagelike Widget